| Part Number | DS90LV019TMX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 520100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LVDS Driver Receiver 0.45V 14-Pin SOIC N T R |
| Category | Interface IC |
| Family | LVDS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS90LV019TMX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | DS90LV019TMX NOPB |
|---|---|
| Maximum Input Current | 10 uA |
| Maximum Power Dissipation | 960 mW |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 14 |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Receivers | 2 |
| Output Type | Driver/Receiver |
| Maximum Differential Output Voltage | 0.45 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 7 ns |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Transmission Data Rate | 100 Mbps |
| Lead Finish | Tin |
| Supplier Package | SOIC N |
| Number of Drivers | 2 |
| Product Dimensions | 8.64 x 3.91 x 1.45 mm |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Input Type | LVCMOS|LVTTL|LVDS |
| Package | 14SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-DS90LV019TMX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |